Історичні й археологічні дані свідчать про те, що волинська самородна мідь була добре відома давнім слов’янам. Про це говорять назви місцевостей (Мидськ, Медищє та ін.) старослов’янського походження (мьдь-мідь), знаряддя праці з давніх поселень та давні базальтові копальні в басейні р. Горинь. Перші ґрунтовні писемні дані про волинську самородну мідь з’явилися в польській геологічній літературі в кінці 20-х рр. XX ст., хоча в деяких публікаціях ще 1887 р. вже згадують самородну мідь Волині.
Окрім волинської міді, в Україні відносно недавно відкрито ще декілька багатих рудопроявів самородної міді. Всі ці раніше невідомі рудопрояви було виявлено на Українському щиті. На початку 1990-х рр. минулого століття самородна мідь знайдена серед поліметалевих руд у карбонатних породах докембрію Волинського мегаблоку (рудопрояв Курчиці), а на початку нового тисячоліття - в корі вивітрювання Жданівської ультраосновної інтрузії Бердичівського підняття і в 2003 р. — в корі вивітрювання ультрабазитів Чемерпільської структури Подільського блоку. Рідкісні знахідки самородної міді відомі в Карпатах, Приазов’ї, на Донбасі і Криворіжжі.
На підставі результатів комплексних досліджень самородної міді та супутніх їй мінералів із вище вказаних рудопроявів України можна зробити такі висновки:
- У рудопроявах України переважає ксеноморфна самородна мідь, зумовлена значним впливом на форму її виділень середовища кристалізації. Спостерігається значне розмаїття ксеноморфних форм виділень самородної міді — пластинчасті, плівчасті, друзо-, жилко-, дендрито-, грудко-, краплино-, дрото-, губко-, голко- і волосоподібні. Серед дрібних виділень міді часто трапляються досконалі та недосконалі багатогранники, їхні закономірні і незакономірні зростки, дендрити і дендритоїди.
- Домінуючим способом росту багатогранників самородної міді України є вільна кристалізація, переважав тангенціальний механізм росту кристалів. Кристали гідротермальної міді з вулканітів Волині росли кубічними шарами, як і кристали гіпергенної міді з рудопрояву Жданівка, тоді як кристали гіпергенної міді з рудопрояву Чемерпіль - октаедричними шарами.
- За хімічним складом мідь із рудопроявів України є відносно чистим мінералом, особливо це стосується гідротермальної самородної міді з вулканітів Волинського міднорудного району. Магматична мідь із вулканітів Волині відрізняється підвищеним вмістом домішок Ni, Co, Cr та Fе.
- Важливими мінералами-індикаторами самородного мідного зруденіння у вулканітах Волині є самородні залізо і срібло, які мають характерні особливості хімічного складу: залізо збагачене домішками Mn і Cr, срібло - Hg. За кристаломорфологічними ознаками гідротермальна самородна мідь із вулканітів Волині найбільше подібна до самородної міді з мічиганських родовищ (США), що свідчить про близькі умови їхньої кристалізації.
Не закрито питання про промислове мідне зруденіння для найбільш перспективних ділянок на Волині - Ратнівської і Рафалівської.
За матеріалами https://www.facebook.com/geonadra.gov.ua/?__tn__=kC-R&eid=ARBBqS-zrKJ-0IC1ynJTjd3Y019W0i9BxFDGZBmgTdsisRpyjEelAVRyVWQ4b7IDZ1DmcF_RLAsogr79&hc_ref=ARQupf5ZfUggtUZFJYaMKlJq5FGQlBZD7w7JpQGdZk2pJF9wt3DEQmrqzAnPl6gbwOc&fref=nf&__xts__[0]=68.ARAatSNtfsk5RCUalQ9hOFIwV8tWRoWHCwiyRHMPiJpAHaAZwkaTUOJUt9hnTDoAQqxMmAH7U7iLNCjjNvz-AGcsZ3noK_ABum7ewjevKZe5XCzOohlSvDuhy6vJxkUDvxBJ-atfDiBiiIVP-dezQx_forkF-RUKQy76NEMGrpZjYgGLK3hMT_l5Xbj_qNEjwuem1QNp3E-Wi9k5RwtvE3nFo6SjF4OStmke6ax-_TpVAf0cs-_1WSdKnA1Xar9s4MCXyw1Kbkz704HswSQzfrgkeAX91g1XGhgkRRVLIvk0Vg8hrmDtVwZ0RPdcDys_YnCimPxRl8EOOLHLfmFRL3v4B33m
Немає коментарів:
Дописати коментар