Сніжинки

понеділок, 4 лютого 2019 р.

Біосферний заповідник "Біловезька Пуща"

     Біловезький ліс знаходиться приблизно в 225 км. на схід від Варшави, до нього ведуть автомобільна і залізна дороги. Значна частина лісу, однак, практично недоступна через її віддаленості від доріг, густотe дерев і складності ландшафту.  
   Безкрайні ліси покривали колись велику частину рівнин і нагірй Східної Європи. Багатовіковий наступ людини, яка вирубувала ліси заради орних земель, нових поселень і різноманітних промислових цілей, призвело до різкого скорочення цих, колись величезних, лісових масивів. Біловезький ліс - лише мала частина первісного лісу, що покривала колись ці місця. У центрі збереженого лісу лежить Біловезький Національний парк площею 53,1 кв.км. Вся ця територія збереглася в недоторканності тільки завдяки тому, що протягом багатьох років тут знаходилися мисливські угіддя польських королів і російських царів. В даний час її національна та міжнародна значущість отримала загальне визнання, зараз парк знаходиться під охороною польської держави. Парк також оголошено біосферним заповідником та Об'єктом світового значення. 
   Ці стародавні ліси відрізняються досить різноманітною флорою: тут налічується щонайменше 26 видів дерев, серед яких найбільш поширені сосна, ялина, ясен, граб, вільха, дуб, береза, липа і осика; цікаво, що бук і тис, поширені по всій Європі , тут відсутні. У цьому лісі зростають такі види рослин, характерні для всіх регіонів Європи, як сиза лопарская верба і південна біла ялиця, що ростуть впереміш зі скельним дубом, уродженцем Західної Європи, і східною карликовою березою. Квіткових рослин, в цілому, більш ніж 700 видів, а мохів, печіночників і лишайників - просто незліченна кількість. 
   Вік лісу - щонайменше 5000 років, і деякі його частини ніколи не знали порубок і лісівництва. У лісі існують природні галявини навколо торф'яних боліт, драговин і лугів. Різноманітне середовище сприяє різноманіттю тваринного і рослинного життя. 
    Це одне з останніх у Європі притулків для великих ссавців, у тому числі бурого ведмедя, вовка, рисі, лося та кабана, а також для видри і бобра. У лісі зустрічаються надзвичайно рідкісні в наш час зубри. Перспектива виживання більшості з цих тварин пов'язане із заповідними місцями. 
   Важливий ліс і для великої кількості різноманітних птахів: зареєстровано більш ніж 160 видів птахів - від дятлів, мухоловок і кедровок до бекасів і вертких очеретянок,  які облюбували болота та торфовища. Чимало тут і хижих птахів, серед них кілька видів орлів, луговий лунь і дев'ять видів сов. 
   Міжнародне значення цього незайманого, пралісу безсумнівне, тому вживаються все нові кроки, щоб забезпечити охорону і йому, і різноманітному органічному світу. Прилегла територія в Білорусії площею 870 кв.км. була включена в природоохоронну програму, щоб зберегти для майбутнього те, що залишилося від оригінальної флори і фауни первісної Європи.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Де в Україні чистої водиці напитися?

У річках і озерах України не залишилося ідеальної питної води.  У квітні Україна відзначала День довкілля. Одним з головних компонентів ...