Сніжинки

четвер, 14 березня 2019 р.

Міжнародний день річок

14 березня - Міжнародний день річок 

    Девіз цього дня - "За річки, воду і життя"
     Це міжнародне свято називається також днем річок, і створене воно представниками екологічних спільнот 20-ти країн в 1998 році на інтернаціональній конференції. Її учасники створили звернення до урядів з проханням обмежити будівництво великих споруд на річках, та зобов'язати проводити незалежну експертизу безпеки та екологічних наслідків будівництва, інформує Ukr.Media.
     Делегати виділили три основних тривожних наслідки від штучного регулювання річок
     Перший, і найважливіший - порушення екосистем річок і навіть, так як в природі все взаємопов'язане, інших природних об'єктів. Із-за того, що дамби і греблі затримують мул, пісок і інші річкові відклади, збіднюючи річку і заплавні луки за течією нижче, в результаті порушуються ланцюги живлення та інші природні процеси, і всю серйозність катастрофічних наслідків від цих порушень зараз складно уявити й оцінити.
     Другий важливий аргумент проти зведення гребель - необхідність переселення величезної кількості людей. За словами виступаючих на конференції фахівців за 50 років майже 60 мільйонам людей довелося поміняти місце проживання із-за такого роду будівництва. Крім того, за цей час було затоплено в загальній складності близько півмільйона квадратних кілометрів земель і лісів.
     Третє ж міркування - ризик прориву гребель, особливо великих. Якщо це станеться, то призведе до великої кількості жертв і масштабних руйнувань.
     Незабаром після цієї конференції в різних країнах світу пройшло понад півсотні акцій протесту в підтримку екологічних спільнот. Приблизна кількість протестувальників - десять тисяч осіб, а всього через рік, у 1999, активістів стало вже понад сто тисяч. Активістам вдалося домогтися певних результатів, найпомітніші з них - по-перше, у США уряд розпорядився демонтувати дві великі (шестидесятиметрові) греблі, і, по-друге, у Швеції законодавчо заборонили будівництво гребель більше п'ятнадцяти метрів заввишки. У нашій країні особливих зрушень у цю сторону поки немає.
    Дані по світу такі, що на даний момент дві третини найбільших річок планети мають на своєму руслі дамби або інші великі споруди. Майже всі незарегульовані поки річки знаходяться в Азії та обох Америках. В європейській частині Євразії існує тільки одна велика річка, вільна від витоку до гирла - вона знаходиться в Росії, і це річка Печора. 

За матеріалами https://ukr.media/culture/387802/

Немає коментарів:

Дописати коментар

Де в Україні чистої водиці напитися?

У річках і озерах України не залишилося ідеальної питної води.  У квітні Україна відзначала День довкілля. Одним з головних компонентів ...